No edit summary |
(→PLD's) |
||
Line 8: | Line 8: | ||
=== Motherboard === | === Motherboard === | ||
{{PLD_ALL}} | {{PLD_ALL}} | ||
|- | |||
|Undumped | |||
|[[PALCE16V8]] | |||
|U352 | |||
|[[ZN1A]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|[[File:CoolBoarders ZN1A.jpg|100px]] | |||
|- | |||
|Undumped | |||
|[[EPM7032]] | |||
|U354 | |||
|[[ZN1A]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|[[File:CoolBoarders ZN1A 7032.jpg|100px]] | |||
|} | |||
=== ROM Board === | |||
{{PLD_ALL}} | |||
{{SOP ROM1|SOP ROM1}} | |||
|- | |- | ||
|Unlocked | |Unlocked | ||
|[[GAL16V8]] | |[[GAL16V8]] | ||
| | |U4128 | ||
|SOP | |SOP ROM2B | ||
|Untested | |Untested | ||
|[[Hammy]] | |[[Hammy]] | ||
| | | | ||
|[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/ | |[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/SOP_rom_2B.JED JEDEC] | ||
| | |[[File:CoolBoarders SOP ROM2B.jpg|100px]] | ||
|- | |- | ||
|Unlocked | |Unlocked | ||
Line 28: | Line 52: | ||
| | | | ||
|[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/SOP_rom_3.JED JEDEC] | |[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/SOP_rom_3.JED JEDEC] | ||
| | |[[File:CoolBoarders SOP ROM3.jpg|100px]] | ||
|- | |- | ||
|Unlocked | |Unlocked | ||
Line 38: | Line 62: | ||
| | | | ||
|[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/SOP_rom_4C.JED JEDEC] | |[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/SOP_rom_4C.JED JEDEC] | ||
| | |[[File:CoolBoarders SOP ROM4C.jpg|100px]] | ||
|- | |- | ||
|Unlocked | |Unlocked | ||
Line 48: | Line 72: | ||
| | | | ||
|[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/SOP_rom_5B.JED JEDEC] | |[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/SOP_rom_5B.JED JEDEC] | ||
| | |[[File:CoolBoarders SOP ROM5B.jpg|100px]] | ||
| | |||
|- | |- | ||
|Unlocked | |Unlocked | ||
|[[GAL16V8]] | |[[GAL16V8]] | ||
| | |U4134 | ||
|SOP | |SOP ROM6A | ||
|Untested | |Untested | ||
|[[Hammy]] | |[[Hammy]] | ||
| | | | ||
|[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/ | |[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/SOP_rom_6a.JED JEDEC] | ||
|[[File:CoolBoarders SOP | |[[File:CoolBoarders SOP ROM6A.jpg|100px]] | ||
|} | |} | ||
Revision as of 21:10, 13 June 2024
PCB
-
Lower PCB
-
Upper PCB
PLD's
Motherboard
PLD Information | Credits | Download | View | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dump Method | Target Device | Location | ID | Status | Creator(s) | Tester(s) | Files | Pictures |
Undumped | PALCE16V8 | U352 | ZN1A | ![]() | ||||
Undumped | EPM7032 | U354 | ZN1A | ![]() |
ROM Board
PLD Information | Credits | Download | View | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dump Method | Target Device | Location | ID | Status | Creator(s) | Tester(s) | Files | Pictures |
Unlocked | GAL16V8 | U0117 | SOP ROM1 | Tested | Hammy | Twistedsymphony | ZIP | ![]() |
Unlocked | GAL16V8 | U4128 | SOP ROM2B | Untested | Hammy | JEDEC | ![]() | |
Unlocked | GAL16V8 | U03125 | SOP ROM3 | Untested | Hammy | JEDEC | ![]() | |
Unlocked | GAL16V8 | U4131 | SOP ROM4C | Untested | Hammy | JEDEC | ![]() | |
Unlocked | GAL16V8 | U04128 | SOP ROM 5B | Untested | Hammy | JEDEC | ![]() | |
Unlocked | GAL16V8 | U4134 | SOP ROM6A | Untested | Hammy | JEDEC | ![]() |
Credits
- Pictures from Sorin C.