(→PCB) |
|||
Line 12: | Line 12: | ||
=== Macintosh 128k Prototype === | === Macintosh 128k Prototype === | ||
{{PLD_ALL}} | |||
|- | |||
|Unlocked | |||
|[[PAL16L8]] | |||
|D2 | |||
|BMU1 | |||
|Assumed working | |||
|[[Al Kossow]] | |||
| | |||
|[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/Macintosh_128k_Prototype_BMU0_226E.JED.zip ZIP] | |||
| | |||
|- | |||
|Unlocked | |||
|[[PAL16R6]] | |||
|D3 | |||
|TSG | |||
|Assumed working | |||
|[[Al Kossow]] | |||
| | |||
|[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/Macintosh_128k_Prototype_TSG_3C47.JED.zip ZIP] | |||
| | |||
|- | |||
|Unlocked | |||
|[[PAL16R8]] | |||
|E14 | |||
|ASG | |||
|Assumed working | |||
|[[Al Kossow]] | |||
| | |||
|[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/Macintosh_128k_Prototype_ASG_6987.JED.zip ZIP] | |||
| | |||
|- | |||
|Unlocked | |||
|[[PAL16R4]] | |||
|D1 | |||
|TSM | |||
|Assumed working | |||
|[[Al Kossow]] | |||
| | |||
|[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/Macintosh_128k_Prototype_TSM_A228.JED.zip ZIP] | |||
| | |||
|- | |||
|Unlocked | |||
|[[PAL16R4]] | |||
|E2 | |||
|BMU0 | |||
|Assumed working | |||
|[[Al Kossow]] | |||
| | |||
|[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/Macintosh_128k_Prototype_BMU0_226E.JED.zip ZIP] | |||
| | |||
|- | |||
|Unlocked | |||
|[[PAL16R8]] | |||
|E1 | |||
|LAG | |||
|Assumed working | |||
|[[Al Kossow]] | |||
| | |||
|[https://wiki.pldarchive.co.uk/pals/Macintosh_128k_Prototype_LAG_7F54.JED.zip ZIP] | |||
| | |||
|} | |||
=== Macintosh 512k Prototype === | === Macintosh 512k Prototype === |
Revision as of 11:59, 23 May 2024
PCB
PLD
Notes
Macintosh 128k Prototype
PLD Information | Credits | Download | View | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dump Method | Target Device | Location | ID | Status | Creator(s) | Tester(s) | Files | Pictures |
Unlocked | PAL16L8 | D2 | BMU1 | Assumed working | Al Kossow | ZIP | ||
Unlocked | PAL16R6 | D3 | TSG | Assumed working | Al Kossow | ZIP | ||
Unlocked | PAL16R8 | E14 | ASG | Assumed working | Al Kossow | ZIP | ||
Unlocked | PAL16R4 | D1 | TSM | Assumed working | Al Kossow | ZIP |
| |
Unlocked | PAL16R4 | E2 | BMU0 | Assumed working | Al Kossow | ZIP | ||
Unlocked | PAL16R8 | E1 | LAG | Assumed working | Al Kossow | ZIP |
Macintosh 512k Prototype
PLD Information | Credits | Download | View | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dump Method | Target Device | Location | ID | Status | Creator(s) | Tester(s) | Files | Pictures |
Unlocked
Bruteforced |
PAL16L8 | D2 | 342-0250-A
BMU1 |
Tested | Al Kossow | demik | ZIP | |
Unlocked | PAL16R6 | D3 | 342-0252-A
TSG |
Assumed working | Al Kossow | ZIP | ||
Unlocked | PAL16R8 | E14 | 342-0253-A
ASG |
Assumed working | Al Kossow | ZIP | ||
Unlocked
Converted |
PAL16R4 | D1 | 342-0254-A
TSM |
Tested | Al Kossow | DosFox | ZIP | |
Unlocked | PAL16R4 | E2 | 342-0255-A
BMU0 |
Assumed working | Al Kossow | ZIP | ||
Undumped | PAL16R8 | E1 | 342-0251-A
LAG |
Macintosh Plus
PLD Information | Credits | Download | View | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dump Method | Target Device | Location | ID | Status | Creator(s) | Tester(s) | Files | Pictures |
Bruteforced | GAL16V8 | U3D | 342-0514-1
BMU1 |
Tested | Porchy | RetroTheory | ZIP | ![]() |
Recreated | GAL16V8 | U3D | 342-0516-A
TSG |
Tested | Porchy | RetroTheory | ZIP | ![]() |
Recreated | GAL16V8 | U11E | 342-0517-1
ASG |
Tested | Porchy | RetroTheory | ZIP | ![]() |
Recreated | GAL20V8 | U3E | 342-0519-1
CAS |
Tested | Porchy | RetroTheory | ZIP | ![]() |
Recreated | GAL20V8 | U2E | 342-0518-A
BMU2 |
Tested | Porchy | RetroTheory | ZIP | ![]() |
Recreated | GAL16V8 | E1 | 342-0515-A
LAG |
Tested | Bolle | Bolle | ZIP |